Okulary progresywne

Szanowny Kliencie!

To jest specjalna naklejka!

Już teraz posiadasz swoje nowe okulary progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie we wszystkich odległościach.
Konstrukcja okularów progresywnych (inaczej: wieloogniskowe, lub multifokalne) składa się z kilku obszarów optycznych:
-najszerszym z czynnych (umożliwiających ostre widzenie) obszarów widzenia jest obszar do dali, który znajduje się na samej górze soczewki;
-następny jest kanał progresji - jest to wąski kanał umożliwiający ostre widzenie
w odległościach pośrednich (zazwyczaj większych niż 45 cm). Znajduje się
w centralnej części soczewki i rozciąga się w dół, od obszaru do dali, aż do obszaru do bliży, zmieniając moc optyczną;
- poniżej znajduje się obszar do bliży, który umożliwia np. czytanie książki, czy korzystanie z telefonu komórkowego;
- po bokach soczewki (z jej lewej i z prawej strony) znajdują się najszersze pola, które są wyłączone z widzenia (tzw. martwe pola). Podczas patrzenia przez te miejsca obraz jest rozmyty i może powodować złe samopoczucie (np. zawroty głowy).


Kolorowe kropki i linie znajdujące się na powierzchni Twoich okularów są specjalnymi oznaczeniami, które informują Cię, jak rozmieszczone są wyżej wymienione obszary widzenia.
Aby usunąć te oznaczenia, proszę nakleić naklejkę na powierzchni soczewki
i usunąć ją. Oznaczenia zostaną usunięte razem z naklejką. Alternatywnie można użyć ciepłej wody i miękkiej ściereczki do czyszczenia; czyścić delikatnie tak, żeby nie uszkodzić powierzchni soczewki.


Jak używać soczewek progresywnych po raz pierwszy?
Wypróbuj swoje soczewki progresywne z samego rana i noś je przez cały dzień, minimum przez dwa tygodnie. Jeżeli odczuwasz dyskomfort, postaraj się nosić je jak najdłużej, i stopniowo wydłużać czas noszenia.
Ważnym jest, żeby podczas używania okularów progresywnych pamiętać o kilku wskazówkach:
-obszary wyraźnego widzenia są dużo mniejsze, niż martwe pola, oczy przez cały czas powinny patrzeć przez centralną część soczewek.
-podczas czytania należy ruszać głową w lewą i prawą stronę (początkowo czytając tylko po jednym słowie),
-schodząc po schodach należy maksymalnie pochylić głowę w dół, aby patrzeć przez obszar do dali (jeśli trafią Państwo w obszar do bliży, schody będą wydawały się bliżej niż w rzeczywistości,
i można z nich spaść)
-Korzystając z komputera należy podnosić i opuszczać brodę, w celu znalezienia odpowiedniej mocy soczewki, która zapewni nam wyraźny obraz.
Odłóż czytniki, soczewki kontaktowe i okulary jednoogniskowe!
Daj sobie jeden lub dwa tygodnie na dostosowanie się do nich. Niektóre osoby mogą potrzebować nawet miesiąca. Noś swoje nowe soczewki tak często jak to możliwe i zaprzestań noszenia innych okularów.

Dlaczego moje soczewki progresywne są zamazane?
Konstrukcja soczewek progresywnych znacząco różni się od okularów jednoogniskowych (standardowych). Polega na tym, że w centralnej części soczewki jest czysty, wyraźny obraz, natomiast im dalej od środka, tym większe rozmycie obrazu.
Nieostrość lub zamglenie na obwodzie soczewek jest naturalną cechą okularów progresywnych. Im okulary są szersze, tym więcej „martwego pola” zauważa nasz mózg. Użytkownik może mieć również wrażenie, że porusza się z boku na bok.
To zjawisko zaczyna się zmniejszać zazwyczaj w ciągu pierwszych dwóch tygodni noszenia okularów, a często dopiero po miesiącu.
W okresie dostosowawczym możesz podjąć kilka kroków, które pomogą Ci zwalczyć to uczucie:
- Podejmij wspólny wysiłek, aby patrzeć przez właściwą część soczewki
- Patrząc w dal, kieruj nos w stronę, w którą patrzysz
- Rozważ zmianę na inną konstrukcję soczewek progresywnych, jeśli rozmycie jest stałe.

Pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem w przyzwyczajeniu się do okularów progresywnych jest silna motywacja i pozytywne nastawienie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami: [email protected]