Koronawirus stał się wyzwaniem dla całej ludzkości, a jego skutki wpłynęły zarówno na nasze zdrowie, jak i na rozwój gospodarczy całego świata. Podczas gdy wszyscy koncentrują się na oczywistych konsekwencjach globalnej pandemii, my postanowiliśmy skupić się na aspektach, na które niewiele osób zwraca uwagę, jednakże które są równie istotne.
W obecnym stuleciu szybkiego rozwoju technologicznego ludzie są coraz bardziej zanurzeni w świecie, w którym ekrany urządzeń cyfrowych otaczają nas wszędzie: w pracy, w autobusie, w sklepach i w domu, ale odnajdujemy zbawienie w komunikacji na żywo, spacerując, spędzając razem czas w miejscach do tego przeznaczonych. Niestety po wprowadzeniu kwarantanny wszystkie te opcje stały się niedostępne i musieliśmy pozostać w domu. Pracujemy z domu, uczymy się w domu, relaksujemy się w domu, komunikujemy się z domu i robimy to za pomocą komputera, smartfonów i innych gadżetów. Obecnie prawie bez przerwy patrzymy na ekran, często zaniedbując środki zapobiegawcze i ochronne, co prowadzi do zwiększonego obciążenia i pogorszenia wzroku.
Aby uchronić się przed konsekwencjami ciągłego spędzania czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych, trzeba oczywiście okresowo odrywać się od ekranu i wykonywać ćwiczenia dla oczu, patrzeć przez okno i po prostu się zrelaksować. Ale nie należy zapominać również o tzw. "niebieskim świetle" emitowanym przez ekrany i nieustannie oddziałującym na siatkówkę naszych oczu.
Czym jest niebieskie światło i dlaczego jest ono takie ważne?
Po pierwsze, przypomnijmy sobie szkolny kurs fizyki. Istnieje widmo światła, którego nie widzimy w ciągu naszego normalnego życia, obejmuje ono promieniowanie UV, radiowe i inne, jest też widmo światła, które ludzkie oko może dostrzec. Promienie światła niebieskiego należą do tej ostatniej kategorii. Mają one najkrótszą długość fali i najwyższą energię, dlatego niebieskie światło nazywane jest wysokoenergetycznym światłem widzialnym. Ta wysoka energia oznacza, że światło może przenikać przez skórę jeszcze głębiej niż promienie ultrafioletowe i wpływać na siatkówkę oka bardziej niż spektrum światła czerwonego i zielonego.
Jak chronić się przed szkodliwym "niebieskim światłem"?
Ekspozycja na światło może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (uszkodzenia centralnego obszaru siatkówki). Światło niebieskie przenika do siatkówki (błona wewnątrz gałki ocznej) - co jest niezwykle istotne, gdyż jak wykazały badania: zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie może uszkodzić wrażliwe komórki siatkówki.
Spędzenie zaledwie dwóch godzin z rzędu przed ekranem urządzenia cyfrowego może spowodować obciążenie i zmęczenie oczu. Ponadto niebieskie światło może hamować produkcję melatoniny (hormonu, który powoduje sen), więc jego filtrowanie może pomóc lepiej spać.
Na razie najskuteczniejszym środkiem ochrony przed szkodliwym "niebieskim światłem" (pod warunkiem, że są one stale noszone przed ekranem) są okulary ze specjalnymi soczewkami - z filtrem światła niebieskiego, tzw. BLUE LIGHT BLOCK lub, jak się je często nazywa, "okulary komputerowe".
Podsumowując, nie licząc specjalnej powłoki, która działa jak filtr, okulary ochronne nie różnią się zbytnio od korekcyjnych. Specjalne soczewki zatrzymują szkodliwe widma światła emitowanego przez ekran, chroniąc jednocześnie przed blaskiem. Dlatego też, zakup okularów ze specjalnymi soczewkami na pewno nie będzie bezcelowy (ale może konieczny) w warunkach, w jakich żyjemy.
Zadbaj o swoj wzrok.
Ile niebieskiego światła wniknęło już do siatkówki Twoich oczu, gdy to czytasz? Nie zapominaj o tym, aby odwracać wzrok od ekranów, prowadzić profilaktyczną konserwację i chronić swoje oczy.